Zbrodnia i kara

Dzisiaj trochę o temacie sankcji. Najprościej mówiąc, w aspekcie windykacji, sankcja to reakcja windykatora na wymówkę dłużnika. Można to przyrównać do motta: „Oko za oko, wet za wet”.  Zazwyczaj, niestety ale sankcja wiąże się z negatywnymi konsekwencjami- co nie oznacza, że sankcja nie może być pozytywna- że nie może przybrać formy nagrody.

Istnieje podział na sankcje formalne, nieformalne oraz moralne. Windykator w swojej pracy wykorzystuje głównie sankcje formalne.  Ponieważ one są wykorzystywane w przypadku łamania prawa przez człowieka, lub w sytuacji, w której człowiek przestrzega prawa tylko po to, by otrzymać nagrodę.

W stosowaniu sankcji przez windykatora, najważniejsze jest ich umiejętne dostosowanie do etapu sprawy- do etapu na jakim znajduje się dług. Bo przecież nikogo, kto zalega trzy dni z spłatą jednej raty- nie możemy straszyć komornikiem. Bo windykator nie może wprowadzać dłużnika w błąd tylko po to, by osiągnąć cel rozmowy- uzyskać wpłatę. Kara musi być zawsze współmierna do „winy”.

Ale przekazując informacje, zawsze trzeba odpowiednio „dozować” stopień ich przekazania. Dlatego istnieją cztery poziomy stosowania sankcji przez windykatora. Jakie? Oraz jak je umiejętnie stosować? Zapraszam po więcej do lektury kursu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *